Łazienka dla singla – czym się kierować?

Jeśli mieszkasz i żyjesz w jednoosobowym gospodarstwie domowym, nie masz tak wygórowanych potrzeb jak wielodzietna rodzina. Dlatego warto zastanowić się jak najlepiej i najefektywniej je zaspokoić, jednocześnie oszczędzając na miejscu i mediach.

Wystrój

Na potrzeby dzisiejszego wpisu przyjmiemy że Twoja łazienka ma ograniczoną powierzchnię, wcale nie oznacza to że nie możesz czuć się w niej wygodnie. Niedzielenie pomieszczenia może przysłużyć się porządkowi na półkach i w szafach. Trzymaj swoje przybory w jednym miejscu, osobne higieniczne i osobno czyszczące. Na mniejsze potrzeby starczy się wisząca szafka, pod którą może znaleźć się sprzęt AGD lub umywalka. Jeśli znajduje się na niej lustro, oszczędzasz dodatkowe miejsce.

Wanna czy prysznic?

Dysputa tocząca się od lat, nie rozwiążemy jej dzisiaj, ale spójrzmy na nią z punktu widzenia pojedynczego mieszkańca domostwa. Po stronie wanny należy zapisać wygodę oraz wielofunkcyjność, jako że może służyć także do prania lub mycia większych elementów wyposażenia czy kwiatów. Z drugiej strony prysznic zajmuje mniej miejsca i, jeżeli używany w rozsądny sposób, zużywa znaczniej mniej wody. Pamiętaj tylko by regularnie go myć i będzie idealnym rozwiązaniem kąpielowym dla Twojego mieszkania.

ergonomia łązienki

Sprzęt

Jednoosobowe pranie z oczywistych względów będzie mniejsze od zbiorczego w zatłoczonym domu. Dlatego przy wyborze pralki kieruj się przede wszystkim energooszczędnością i efektywnością prania. Większość modeli ma opcję prania przy niepełnym bębnie, co również może ci się przydać. W naszej łazience miejsce jest na wagę złota, więc zastanów się nad pralkę z wsadem od góry, zwłaszcza jeśli nie chcesz nic na niej stawiać.

Akcesoria

Ponieważ korzystasz ze swojej łazienki samemu, nie zapominaj o bezpieczeństwie. Jeśli masz wannę zamontuj poręcze które pomogą ci zachować równowagę przy wchodzeniu i wychodzeniu. Zastanów się także nad kupnem maty antypoślizgowej (kilka pomysłów znajdziesz tutaj), w końcu nie chcesz by łazienka była ostatnim pomieszczeniem w którym postawisz stopę.

Przybory

Na szczęście polscy producenci zauważyli potrzebę stworzenia mniejszych wersji swoich produktów, więc jest już możliwość zaopatrzenia się w butelkę szamponu mniejszą niż litr.

Efektywne użycie dostępnej przestrzeni sprawi że nawet mała łazienka będzie miała takie samo wyposażenie jak w przestronnym domu.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *