Maty i dywaniki łazienkowe – jak wybrać?

Dobór płytek i kafelków to nie koniec decyzji które musi podjąć w kwestii podłogi naszej łazienki. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma pytaniami jakie będziesz musiał sobie zadać przed zakupem dywanika albo maty łazienkowej.

Maty antypoślizgowe

Pierwszym krokiem w wystroju powinno być wyeliminowanie wszelkich zagrożeń dla zdrowia, a przerażający scenariusz pośliźnięcia się w trakcie kąpieli może spełnić się za sprawą jednego nieuważnego ruchu. Dlatego warto zastanowić się na zakupem antypoślizgowej maty, dostępnej także w wersji do brodzika prysznicowego lub wanny. Można przyczepić ją na stałe, jest wykonana z materiału PVC albo gumy. Warto po nią sięgnąć zwłaszcza jeśli z łazienki korzystają dzieci lub osoby starsze, które mogą mieć problem ze wstawaniem i staniem na śliskiej emalii. Dostępne są w wielkim wyborze kolorów, a także w wersji transparentnej, jeśli nie chcesz burzyć bieli prysznica czy wanny. Jeśli mają one nietypowy kształt, nie martw się – jesteś w stanie dociąć matę dokładnie do swoich potrzeb.

Maty na podłogę

Nie tylko wanna czy brodzik może być źródłem nieszczęścia – podłoga łazienki robi się śliska w błyskawicznym tempie, dlatego musisz zadbać o przynajmniej kawałek stałego podłoża. Możesz w tym celu zastosować właśnie specjalne maty, przydatne szczególnie przy wychodzeniu z wanny czy prysznica. Zwykle wykonana z pianki, chłonie dość dobrze wodę, pamiętaj jednak że nie zastąpi regularnego mycia podłogi! Ponieważ łazienka to pomieszczenie odwiedzane dość często, takie maty mają tendencję do zbierania brudów. Zadbaj więc o taką którą będzie można łatwo zwinąć, przenieść i odczyścić. Sztywniejsza mata może być nieporęczna podczas takiego działania.

maty antypoślizgowe

Ponownie, dobór kolorystyczny daje pełną dowolność, włącznie z zabawnymi wzorami i kształtami, zarówno dla tych młodszych, jak i starszych użytkowników łazienki.

Dywaniki

Bardziej estetyczną alternatywą dla mat będzie wybór łazienkowego dywanika, choć i tu znajdziesz propozycje niewymagające cenowo. Wybierając model musisz pamiętać o tym że będziesz musiał go regularnie prać, więc musi być wykonany z materiałów które nie będą tracić kolorów w pralce. Dywanik jest dobrym rozwiązaniem także jeśli czujesz chłód kafelków na stopach, wtedy możesz , pod warunkiem oczywiście że masz miejsce, postawić drugi przed umywalką i lustrem. Grubość włosa i jego długość jest dowolna, ale jeśli korzystasz z łazienki regularnie to nie zalecamy ściągania perskich dywanów.

Pamiętaj – najpierw bezpieczeństwo, potem dopiero estetyka i wygoda.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *