Czym się kierować przy wyborze deski sedesowej?

Urządzając łazienkę największą wagę przykładamy do wyboru płytek, umywalki, wanny oraz sedesu. Na deskę rzadko kiedy zwracamy uwagę, bowiem wydaje się ona być bardzo mało istotnym elementem wyposażenia wnętrza. Okazuje się jednak, że źle dobrana deska na toaletę może być bardzo dokuczliwa. Będzie przede wszystkim niewygodna, jednak może okazać się również trudna do utrzymaniu w czystości.

Deska idealnie dopasowana

Jeżeli urządzamy mieszkanie lub je remontujemy, to najczęściej wymieniamy całą toaletę. W marketach budowlanych możemy zakupić gotowe zestawy, w skład których wchodzi kompakt WC, miska oraz deska sedesowa. Na wymianę samej deski decydujemy się, gdy w miarę użytkowania okazuje się ona mało wygodna i funkcjonalna, lub gdy ulegnie uszkodzeniu. W takich przypadkach musimy zadbać, aby nowa deska była idealnie dopasowana do toalety, którą mamy w domu. Najprostszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą do sklepu uszkodzonego modelu i zakup wersji o takich samych wymiarach. Możemy również wykonać pomiary: warto zapisać sobie szerokość oraz długość deski (mierzymy ją od mocowań), a także rozstaw mocowań. Nie kupujmy raczej deski „na oko”, bowiem o jej użyteczności mogą zadecydować centymetry. Pomiary nie zajmą nam dużo czasu, a na pewno oszczędzimy sobie konieczność powrotu do sklepu i wymiany towaru na inny.

Rodzaje desek sedesowych

Wybierając deskę do toalety często kierujemy się ceną – może się wydawać, że deska to po prostu deska i tak naprawdę to nie ma sensu wydawać na nią większych pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że nasza wygoda korzystania z WC w dużej mierze zależy właśnie od sedesu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego deska została wykonana. Największą popularnością (głównie ze względu na niską ceną) cieszą się modele wykonane z miękkiego plastiku. Jest to jednak materiał, który szybko się niszczy, a o jego porysowanie i uszkodzenie wcale nie trudno. Wybierając taką deskę może się okazać, że bardzo szybko wrócimy do sklepu po nowy model. Deska toaletowa powinna pasować do aranżacji wnętrza, zatem warto spojrzeć na nią również pod tym kątem. Ciekawym rozwiązaniem są deski drewniane, które cechują się dużą uniwersalnością. Pamiętajmy jednak, iż drewno wymaga specjalnej pielęgnacji i taką deskę może być nam trudniej utrzymać w czystości, niż jej plastikowe odpowiedniki. Są także dosyć drogie, więc warto przyjrzeć się również rozwiązaniom alternatywnym, czyli deskom wykonanym z drewna prasowanego i MDF. W sklepach naszą uwagę przykuwają sedesy z przezroczystą fakturą, w które wtopione są różne przedmioty – są to modele wykonane z żywicy poliestrowej.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *