Różne płytki, różne krzyżaki

Masz zamiar położyć w swojej łazience mozaikę z różnego rodzaju płytek. Wybrałeś je bardzo starannie, z uwzględnieniem odcieni poszczególnych kolorów, wzorów oraz wielu innych szczegółów, które Twoim zdaniem są niezwykle ważne. Teraz masz jednak o wiele większy problem, ponieważ nie wiesz, jakie krzyżaki masz kupić. Nie wiesz, czy mają to być krzyżaki o najmniejszej średnicy, czy też raczej masz wybrać te największe, które przeznaczone są do tych największych płytek?

 

Przed takim dylematem stoi bardzo wiele osób. Jak się bowiem okazuje zakup właściwych krzyżaków w tym wypadku jest niezwykle ważną decyzją, która będzie miała wpływ na efekt końcowy. W przypadku, kiedy wszystkie płytki są równej wielkości zadanie jest zdecydowanie prostsze. Sprawdza się w tym wypadku zasada, że im większe płytki, tym większe muszą być krzyżaki. Jaką natomiast należy podjąć decyzję, kiedy poszczególne płytki mają różne wymiary? (więcej w tym miejscu).

Trzeba kupić zróżnicowane krzyżaki, dobierając ich ilość odpowiednio do ilości płytek. Można także zdecydować się na zakup jednego rodzaju krzyżaków, których rozmiar będzie średnią najmniejszego i największego krzyżaka, jaki zamierzaliśmy kupić. Nie jest to jednak rozwiązanie, które polecane jest przez wszystkich fachowców. Istnieje bowiem ryzyko, że nasz wzór nie będzie tak efektywny jak zakładaliśmy, ponieważ dojdzie do niewielkich, ale jakże ważnych przesunięć w płytkach. W efekcie przesunie się cały wzór, a co za tym idzie powstaną widoczne nierówności, które niestety zepsują cały efekt. Dlatego też lepszym wyborem jest zdecydowanie się na krzyżaki o w różnych wymiarach, i ich staranne dobranie do poszczególnych rodzajów płytek.

 

W takim przypadku należy jeszcze pamiętać o jednej, niezwykle ważnej kwestii związane z samym kładzeniem płytek. Wzór musi powstawać zgodnie z określonym schematem, a poszczególne krzyżaki, które będziemy wkładać pomiędzy płytki muszą być bardzo starannie wybierane. Należy pamiętać o tym, że inne krzyżaki mogą być potrzebne do odmierzania odległości w pionie, a inne w poziomie. Z tego też względu tak ważna jest koncentracja podczas pracy oraz regularne sprawdzanie tego, czy utrzymujemy linię prostą, a nasze płytki zachowują poziom. Tylko wtedy uda się nam stworzyć wyjątkowy wzór, a z pomocą dobrze dobranych krzyżaków będziemy mogli zachować równe odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami.

 


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *