Metamorfoza łazienki – na co zwrócić uwagę podczas generalnego remontu łazienki?

Wygodna i funkcjonalnie urządzona łazienka to podstawa komfortowego funkcjonowania w mieszkaniu. To jaki przybierze kształt, styl i charakter to sprawa drugorzędna, jeśli myślimy o rozsądnym wyposażeniu tego pomieszczenia.

Łazienka, pokój kąpielowy czy łazienka połączona z ubikacją muszą posiadać podstawowe, niezbędne urządzenia, takie jak wannę lub brodzik z prysznicem, muszlę ustępową i umywalkę. Oczywiście, jeśli mamy do urządzenia przestronną, dużą łazienkę możemy sobie pozwolić na takie wygody, jak bidet czy pisuar. Na Domifikacje metamorfozy poznasz ciekawe propozycje zmian we wnętrzach.

Podczas umieszczania i montażu ceramiki w pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na instalację wodno-kanalizacyjną. To przecież do niej muszą zostać podłączone wszystkie urządzenia. Z obecnymi możliwościami i dostępnością narzędzi nie ma żadnych ograniczeń, co nie oznacza, że nie ma zasad. Są! I warto o nich pamiętać, by cieszyć się pięknie i funkcjonalnie urządzonym wnętrzem (podobny artykuł znajdziecie również klikając w ten link).

Niewłaściwe podłączenie do instalacji i rury kanalizacyjnej może powodować takie usterki, jak nieprzyjemny zapach unoszący się z umywalki czy wanny, długie oczekiwanie na ciepłą wodę w kranie, brak odpływu i zatrzymywanie się nieczystości w toalecie. Jak temu zapobiec?

Pamiętajcie o trzech złotych zasadach. Pierwsza – rura dostarczająca ciepłą wodę do kranu w umywalce nie może być zbyt długa. Dystans między punktem poboru, czyli armaturą, a podgrzewaczem nie może powinien przekraczać 5 m. Woda stojąca w rurach będzie zimna, a zanim doczekamy się ciepłej upłynie kilka minut. Druga – wszystkie rury kanalizacyjne łączące umywalkę, wannę lub prysznic i miskę ustępową nie mogą być zbyt długie.

Koniecznie musi być zachowany odpowiedni spadek, umożliwiający prawidłowe, zgodne z grawitacją odprowadzanie ścieków. Trzecia – spadek rury kanalizacyjnej powinien wynosić co najmniej 2% przy jej średnicy do 125 mm. Różnica wysokości między początkiem rury ściekowej i jej końcem to minimum 2 cm na każdy metr długości. Jeśli musimy postąpić wbrew którejś z zasad, istnieją praktyczne rozwiązania, które pomogą uchronić nas przed przykrymi efektami niewłaściwie zamontowanej instalacji.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *