Skuś się na grzejnik łazienkowy – nie pożałujesz!

Grzejniki łazienkowe szturmem podbiły rynek wyposażenia łazienek. Kiedyś praktycznie niespotykane, dziś trudno sobie wyobrazić bez nich nasze łazienki. Świetnie ogrzewają pomieszczenia i jednocześnie sprawdzają się jako suszarki na ręczniki czy bieliznę.  Producenci oferują nam bardzo duży wybór, więc warto im się bliżej przyjrzeć.

Jak duży grzejnik wybrać?

Przy wyborze grzejnika powinniśmy się kierować przede wszystkim jego zastosowaniem. Istotne jest czy będzie on jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, czy na przykład dodatkiem do ogrzewania podłogowego. Podczas zakupu uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na moc grzewczą, a nie na liczbę drabinek. Do wyboru mam grzejniki o różnej mocy – producenci często w opisie podają sugerowaną powierzchnię możliwą do ogrzania. Przyjmuje się, że w łazience powinno być  25°C. Aby utrzymać w mieszkaniu (dobrze ocieplonym) taką temperaturę, to należy dostarczyć od 100 do 130W ciepła na metr kwadratowy.  Przykładowo: w łazience o powierzchni 6 m2 zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 600-780 W.

Rodzaj zasilania

Grzejniki łazienkowe różnią się między sobą nie tylko wielkością i mocą grzewczą, ale także sposobem zasilania ich w ciepło. Najpopularniejsze są modele które zasilane są bezpośrednio z centralnego ogrzewania. Jeżeli nie mamy już możliwości takiego podłączenia grzejnika, to pozostaje nam grzejnik elektryczny. Niektórzy obawiają się o koszty jakie niesie ze sobą jego użytkowanie, jednak nie ma się o co martwić. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają optymalne zużycie energii – w stanie czuwania takie grzejniki pobierają zaledwie 0,1W energii. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejnika wodno-elektrycznego. Jest on funkcjonalny przez cały rok – poza okresem grzewczym może być podłączony do prądu i służyć jako suszarka lub w chłodniejsze dni dogrzać nam łazienkę.

Grzejnik ozdobą łazienki

Grzejnik jest równie ważnym elementem łazienki jak kabina prysznicowa czy umywalka. Rzuca się w oczy, dlatego istotne jest aby współgrał z całościową aranżacją pomieszczenia. Oferta grzejników jest bardzo bogata, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z dopasowaniem go do wystroju. Najpopularniejsze są klasyczne drabinki w kolorze białym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zamówić sobie grzejnik w każdym innym kolorze. Do wyboru mamy również grzejniki chromowane, jednak trzeba liczyć się z tym, że emitują one ok. 40% mniej ciepła niż te lakierowane.

Artykuł powstał w oparciu o informacje ze strony www.castorama.pl


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *