Oświetlenie łazienkowe – jakie wybrać

Zastanawiając się nad oświetleniem łazienki, nie powinniśmy ograniczać się jedynie do zapewnienia koniecznego minimum światła. Warto również uwzględnić w projekcie dodatkowe punkty świetle, które pomogą wydobyć z wnętrza jego charakter oraz będą funkcjonalne.  Dekorowanie wnętrza światłem jest bardzo wyraźnym trendem we współczesnym designie.

Oświetlenie łazienki to nie tylko zwisająca ze środka sufitu lampa. Punkty świetlne mogą być wkomponowane  w podwieszany sufit, ścianki gipsowo-kartonowe lub mogą to być również stylizowane kinkiety dla łazienki w stylu retro. Oświetlenie w łazience powinno być  dostosowane do zmieniających się pór dnia.

Lustro

Niezwykle istotne jest również zapewnienie dogodnego oświetlenia w pobliżu lustra. Jest to bardzo pomocne kobietom przy wykonywaniu codziennego makijażu, a mężczyznom przy goleniu.  Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia okalającego całe lustro lub zamocowanie dwóch punktów świetlnych po bokach lustra. Pozwala to na równomierne oświetlenie twarzy, dzięki czemu można wykonać bardziej precyzyjny makijaż.

Łazienka na każdą okazję

Dobierając sposób oświetlenia łazienki musimy pamiętać, że służy ona również relaksowi podczas długich wieczornych kąpieli. W takim wypadku zastosowanie ostrego, bardzo jasnego oświetlenia nie jest wskazanym rozwiązaniem. Ciekawym pomysłem są kinkiety z ciemniejszym, bardziej nastrojowym światłem o cieplejszej barwie.

Dekorowanie światłem

Gdy mamy już zaprojektowane niezbędne źródła światła, możemy zastanowić się nad upiększeniem naszej łazienki za pomocą światła. Pozwala ono na wydobycie blasku z błyszczących kafli pokrywających ściany, lub podkreślenie faktury chropowatych powierzchni. Funkcjonalność takiego oświetlenia schodzi na dalszy plan. Możemy taki efekt uzyskać za pomocą zarówno dodatkowych lamp stojących jak i list LED montowanych na ściankach kartonowo-gipsowych czy przy podwieszanym suficie.

Decydując się na kilka sposobów oświetlenia łazienki, należy pamiętać aby do każdego z punktów świetlnych dołączyć osobne włączniki. Pozwala to na sterowanie światłem zależnie od potrzeb oraz pory dnia. Ciekawe pomysły na oświetlenie lustra znajdziecie tu http://www.castorama.pl/forum

 

 

 

 


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *