Czyścimy fugi domowymi sposobami

Płytki są piękną ozdobą naszego domu. Niestety, tak samo jak wszystko inne ulegają zabrudzeniu, co szczególnie dobrze widać na przykładzie fug. Ich doczyszczenie jest bardzo uciążliwe, a stosowanie silnych środków chemicznych wiąże się z możliwością ich uszkodzenia. Warto jest więc bliżej poznać domowe sposoby na czyszczenie fug, które nie tylko pozwalają na usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, ale przede wszystkim nie doprowadzą do ich uszkodzenia.

Do tych sprawdzonych sposobów, które można polecić należą między innymi:

  • roztwór przygotowany z octu oraz wody
  • proszek do pieczenia, lub soda oczyszczona
  • sok z cytryny
  • pasta do zębów

To środki czyszczące, które mamy zwykle w swoim domu. Wybierając jeden z nich należy mieć świadomość tego, że w przypadku większych zabrudzeń konieczne będzie przygotowanie silniejszych roztworów lub też konieczne okaże się powtórzenie całej pracy. Jednak fugi wyczyszczone w ten sposób nie tylko nie zostaną uszkodzone, ale także, co ważne, dla każdej pani domu będą ładnie się prezentować na tle czystych kafelków.

Czyszcząc fugi zdecydowanie większą uwagę przywiązujemy do wyboru środków czyszczących, niż do szczotki, której używamy do czyszczenia. Do czyszczenia fug zawsze należy wybierać miękkie szczotki, które nie uszkodzą czyszczonej powierzchni. Najlepsze są szczotki do rąk, do zębów, czy też inne szczotki, które mają bardzo delikatne włoski lub miękkie gąbki. Pamiętajmy o tym, że jeśli w czyszczonych przez nas fugach powstaną rysy, to trudniej będzie usunąć z nich kłopotliwe zabrudzenia.

Decydując się na czyszczenie fug domowymi środkami pamiętajmy o tym, że przygotowane przez nas roztwory potrzebują czasu na usunięcie zabrudzeń. Dlatego też nałóżmy je na zabrudzone fugi i pozostawmy na kilkanaście minut. Dopiero po upływie tego czasu rozpocznijmy czyszczenie, które zwykle nie jest zbyt czasochłonne oraz pracochłonne.

Z całą pewnością domowe środki czyszczące mają bardzo dużo zalet. Nie tylko nie niszczą naszych dłoni podczas czyszczenia, ale także oznaczają mniej detergentów w naszym domu. Problemem może być natomiast utrzymujący się przez dłuższy okres czasu nieprzyjemny zapach octu, który można jednak zniwelować poprzez dodanie do roztworu sody oczyszczonej. Sprawdza się też długotrwałe, intensywne wietrzenie domu, które powinniśmy rozpocząć już w momencie przygotowywania roztworu.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *